2016. január 24-én került sor a PBT második rendezvényére, mely a Magyar Kultúra Napja alkalmából zajlott Királyfiakarcsán, a helyi kultúrházban. Sok szeretettel köszöntöttük a vendégeinket: a „Hazajáró“ turisztikai műsor két főszereplőjét, Kenyeres Oszkárt a családjával együtt és Jakab Sándort, továbbá Rieger Tibor szobrászművészt Budapestről, Stroud (Hildegarde és Ian) házaspárt úgyszintén Budapestről, a Megmaradásért Polgári Társulás elnökét Csepi Györgyöt Hodosból, Brogyányi Mihály idegenvezetőt Pozsonyból, a Varga családot Dunaszerdahelyről, Hodosi Pétert Csallóközkürtről és természetesen a PBT tagjait, a falubelieket, barátokat, ismerősöket.
A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük, annak tiszteletére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.
A Himnusz megzenésítésére 1844-ben került sor, egy pályázat keretében, amelyet Erkel Ferenc, az akkori Nemzeti Színház karmestere nyert el. A művet pedig 1844. július 2-án mutatták be a Nemzeti Színházban. Hivatalos, állami ünnepségen 1848. augusztus 20-án csendült fel először. A Magyar Kultúra Napján nagyobb hangsúlyt kapnak az egyes kultúrális rendezvények és egy-egy esemény kapcsán, sokan, sokféle módon próbálnak átadni, megmutatni valamit kultúrális, művészeti életünk értékeiből.
Királyfiakarcsán ezen a napon a Hazajárókkal tettük emlékezetessé a Magyar Kultúra Napját. De ezen a napon egy “igazi kis tehetség” is bemutatkozott Királyfiakarcsán. A dunaszerdahelyi Varga Zaránd Ágoston szavalattal, énekkel, több hangszer megszólaltatásával emelte az ünnepségünk hangulatát. Szívből gratulálunk a kisiskolásnak. Zaránd Ágoston bemutatkozása után a Hazajárók vették át a szót.
A Hazajáró szerkesztője Kenyeres Oszkár, történelem szakos tanár, Vác szülöttje. A másik fő szereplő Jakab Sándor, aki Ipolyságon született. Sándor számára is, mint felvidéki magyarnak fontos, hogy nemcsak Ipolyságon és környékén, hanem az egész Felvidéken erősítsék a magyarokban a büszkeséget a haza, a történelem és a nyelv iránt.
A „Hazajáró“ műsor 2011-től látható a Duna Televízión. Célja, hogy a határon túl is, az anyaországi magyarság között felélesztje az utóbbi évtizedekben megszakadt kapcsolatot. Ma már sokan ismerik Kenyeres Oszkár (aki megszállott túrázóként is ismert) és Jakab Sándor munkásságát. Hogy mennyire sikeresek, bizonyítja, hogy a Hazajáró magazinműsor 2012-ben Magyar Örökség díjas lett. Minden magyart meg akarnak szólítani, legyen az Kárpátalja, Erdély, Vajdaság, Felvidék-Csallóköz vagy Őrvidék. A műsoruk Bocskai díjban is részesült, valamint egy emlékérem tulajdonosai is, amit Salgótarján városától kaptak.
A Hazajárók meséléssel, filmvetítéssel tették számunkra emlékezetessé és gazdaggá ezt a napot. A kisfilmek bejátszása során beszéltek arról, hogy milyen szempontok szerint döntik el, hogy Kárpát-medence mely tájára irányul a következő forgatás, hogy milyen viszontagságokkal kell szembenézniük, gondolva itt az időjárásra (köd, eső….), a kóborló kutyákra stb. A Hazajárók stábja hétről-hétre bakancsot húz és nekiindulnak az útnak, hogy turista szemmel keresztül-kasul bebarangolják Kárpát-medence varázslatos tájait, természeti, kultúrális és történelmi értékeit, emlékeit. A műsoruk nézése kapcsán láthatjuk, hogy hol gyalog, hol szekérrel, kerékpárral, akár csónakkal, kenuval haladnak a vándorútjuk során. A Kárpátok fenséges gerinceitől, várromokon, apró fatemplomokon és sajnos „véráztatta harcmezőkön“ át egészen a patinás városokig, megannyi magyar emlék kíséri a Hazajárók útját. Az ő műsoruk révén, mi nézők is bepillantást nyerünk Kárpát-medence népének hétköznapi életébe, mindennapjaikba, a megmaradásért való küzdelembe.
A néző a műsoruk során gyönyörű versekkel, versrészletekkel ismerkedhet meg, továbbá érzelmekre ható zenei aláfestés is gazdagítja a műsort, amik között a nemzeti rock nagy neveit is bátran használják a szerkesztők, mint a Kárpátia, Ismerős arcok…..mindezek célja a magyarságtudat erősítése.
A Hazajárók előadása révén betekintést kaptunk arról is, hogy hogyan állítják össze a felvett filmanyagot, milyen előkészítő munkák és feladatok várnak a stáb minden egyes tagjára. Mint megtudtuk, a sikeres forgatás érdekében minden résztvevő nem kevés súlyt, terhet is cipel (kamera, fényképezőgép, cuccaik…) magával hegyeken-völgyeken keresztül.
Mindnyájan nagyon örültünk, hogy személyesen is találkozhattunk Kenyeres Oszkárral és Jakab Sándorral és köszönettel tartozunk nekik a tartalmas előadásért, a beszámolókért, a gazdagon összeállított filmvetítésért. További szép sikereket kívánunk a Hazajárók stábjának.
A képek megtekinthetők: www.picasaweb.google.com/petofitarsulas2

This entry was posted on kedd, február 9th, 2016 at 21:03 and is filed under Nincs kategorizálva. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed at this time.