2012.március 18-án 11,00 órai kezdettel az egyházkarcsai katolikus templomban szentmise vette kezdetét, melyet címzetes Szalay Gyula esperes-plébános celebrált, és a szentmisét az Óbudai Szent Péter és Pál Szalézi Katolikus Iskola kisdiákjainak éneke kísérte. A templomi orgonálást az Iskola igazgatója Kenessey László biztosította.
Szívet, lelket melengető szentmisében volt részünk.
A kultúrális program délután 14,00 órakor vette kezdetét a királyfiakarcsai kultúrházban. Az ünnepi meghívónkon az idézetek mellett a Márciusi Ifjak 12 pontos követelésének célkitűzése is szerepelt, ezt azért is fontos megemlíteni, mert ma már ez az akkori célkitűzés lehetővé teszi számunkra, hogy mi magyar közösségek, határon innen és túl együtt ünnepelhessünk, és együtt ünnepeljük meg március 15-ét.
Tisztelettel köszöntöttük a Magyarországról érkezett vendégeinket: Beregszászi Olga színművésznőt, Dr. Pelyach István történészt, a Szegedi Tudományegyetem előadó tanárát és kedves feleségét, az Óbudai Szent Péter és Pál Szalézi Katolikus Iskola igazgatóját, Kenessey Lászlót, a Tantestület tanárait: Kissné Kasovitz Máriát, Domszky Andrásnét, Tolnay Andreát, Farkas Istvánt, Ónody Bélát. Köszöntve lettek a Budapesti Iskola kisdiákjai is. A PBT számára felemelő érzés, hogy ez az Iskola a szeptemberi tanvtervébe beletette a PBT márciusi programját. Tisztelettel köszöntöttük továbbá Kosztolányi Gyulát és kedves feleségét Dabasról, Dr. Zsolt Njurát és kedves férjét Dr. Szilágyi Sándort Agárdról, Tóth Andrást a feleségével Zalagyömörő községből, Sör Lászlót Sümegről, a Kismegyeri Napoleon Hagyományőrző Egyesület képviselőit, Mednyánszky János elnök úrral együtt Győrből.
Továbbá köszöntöttük Gányovics Janát Királyfiakarcsa polgármesternőjét, Kiss Márta polgármester helyettest, Gódány László urat, Egyházkarcsa polgármesterét, Szalay Gyula címzetes esperes-plébános urat, a Dunaszerdahelyi Nemzetközi Szent György Lovagrendet, Csicsai Gábor államtitkárt, továbbá a tagságunkat, a falubelieket, családtagokat, barátokat, minden kedves résztvevőt, akik ezen a napon a részvételükkel megtisztelték a rendezvényünket.
A kultúrműsor először az Óbudai Szent Péter és Pál Szalézi Katolikus Iskola diákjainak fellépésével vette kezdetét. A kultúrműsor alatt kivetítőn keresztül az 1848/49 -es forradalom és szabadságharc eseményei megelevenítették a múltat. A gyerekek kultúrműsora csodálatos volt, akik próza, vers, tánc, ének területén a kis előadásukkal magas színvonalúvá, igazi ünneppé varázsolták ezt a szép napot. Amit még erről az Iskoláról tudni kell, hogy a nevelésben a keresztény erkölcsi értékrendet kívánják továbbadni a gyerekeknek. Céljuk, hogy képességeiket a legnagyobb mértékben feltárják és kibontakoztassák. A tanítás során mindent elkövetnek azért, hogy a világszerte elismert magyar oktatás értékeit megőrízzék, s az eredmények a tanítványaik előrehaladását segítsék.
A PBT vezetősége és tagsága köszöni a Tantestületnek a gyerekek felkészítő munkáját.
A kultúrműsor második részében Beregszászi Olga színművésznő előadását csodálhattuk meg. Röviden a művésznőről: Beregszászi Olga színművésznő Kárpátalján, Beregszászon született, magyar édesapa és ukrán édesanya gyermekeként. Zenei tanulmányait Ungváron végezte, majd Moszkvában a Színművészeti Akadémia hallgatója lett. A diploma kézhezvétele után Magyarországra jött, ahol a budapesti Színművészeti Főiskolára különleges hallgatóként nyert felvételt. Később aztán több színháznak is tagja volt. A színházi évek után önállósult és zenés, irodalmi illetve sanzonesteket, egész estés önálló koncerteket állított össze. Több évi kemény munka után, melyre a hanganyag felderítése miatt volt szükség, a művésznő az édesapja emlékére állította össze Magyar Feltámadás c. új lemezét, amely rövid idő alatt aranylemezzé vált. Ezt követte a témájában és sikerében hozzá hasonló Szép Magyarország című album. Számos díjban és elismerésben részesült. A művésznőt többször láthatjuk a tv képernyőjén, elsősorban a Duna televízió műsorán.
Beregszászi Olga a szuggesztív előadásmódjával, elegáns, közvetlen megjelenésével igazi lelki élményt nyújtott a ” karcsai” közönségnek. A PBT sok sikeres fellépést kíván a színművésznőnek.
A kultúrházban említve lett, hogy az eredeti programunk szerint kint a Petőfi emléktáblánál, a koszorúzás előtt Csorba László történész, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója mondta volna az ünnepi beszédet. Csorba László a március 18-i ünnepségünkön nem tudott részt venni. Az ok pedig a következő: A Józsefvárosi Kerületi Önkormányzat úgyszintén március 18-án tartotta az éves ünnepségét. A nemzeti évforduló alkalmából Csorba László a helyi polgármester leveléből tudta meg, hogy ezen a szép napon a Józsefvárosi Becsületkereszt kitüntetést ő kapja. Érthető, hogy ezt a kitüntetést személyesen kellett átvennie. A PBT úgyszintén gratulál Csorba László úrnak ehhez a kitüntetéshez.
Az ünnepi beszédet ezen a napon dr. Pelyach István budapesti történész mondta, aki egyetemi docens, a Szegedi Tudományegyetem tanára.
Rövid ismertető róla:
Pelyach István történész Tiszalökön született. A gimnáziumi éveit a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnáziumban töltötte. Majd az ELTE Bölcsészettudományi karán történelem- pedagógia szakon szerzett diplomát. Szellemi műhelye az Eötvös József Kollégium volt, részese volt azon kis munkacsoport létrehozásának, amely az 1848/49-es forrásorientált megismerésére törekedett, s melynek vezetője Katona Tamás volt. 1985-től a Szegedi Tudományegyetem oktatója.
Kutatási területe: magyarországi nemzetiségek a 18 – 19. században, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc története, a Kossuth emigráció, a hazai ellenállási mozgalmak története. Tudományos munkájára jellemző a források használata, alapkutatások folytatása. Az elmúlt évek munkájában különös hangsúlyt kapott Damjanich János honvéd tábornok, aradi vértanú életének és tevékenységének szisztematikus föltárása, melynek eredménye….életrajzi monográfia. Publikációi közül kiemelkedik a Kossuth Lajosról írt kismonográfiája, illetve Szemere Bertalan politikai jellemrajzainak kritikai kiadása, amelyhez értékes okmánytárat csatolt. Az EATES Történettudományi folyóirat szerkesztő bizottságának a tagja. Rendszeresen vesz részt a hazai reformkorral és 1848/49 történetével foglalkozó konferenciákon. Külföldi előadásai közül a párizsi, londoni, bukaresti és a sumeni emelkednek ki. Számos publikációja jelent meg könyv formátumban.
A kultúrházi program végeztével a Petőfi emléktáblánál volt az ünnepség záró része. A PBT köszönetét fejezi ki Dr. Pelyach István úrnak a megemlékező ünnepi beszédért. Az ünnepi beszédet a koszorúzás követte.
Koszorúztak:
Királyfiakarcsa Önkormányzata
Egyházkarcsa Önkormányzata, Szalay Gyula c. esperes-plébános úrral
Petőfi Baráti Társulás
Kismegyeri Napoleon Hagyományőrző Egyesület Győr
Óbudai Szent Péter és Pál Szalézi Katolikus Iskola
Egyházkarcsai Iskola
Kiss Márta alpolgármesternő és Csicsai Gábor államtitkár
Tóth András / Zalagyömörő / és Sör László /Sümeg/
dr. Tarjányi József / Kiskunfélegyháza /
A Petőfi emléktáblánál az ünnepség a Szózat eléneklésével ért végett.
A PBT vezetősége köszöni a résztvevőknek, hogy jelenlétükkel megtisztelték a rendezvényünket.
a képek megtekinthetők:
www.picasaweb.google.com/petofitarsulas2

This entry was posted on szombat, március 24th, 2012 at 19:43 and is filed under Nincs kategorizálva. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed at this time.